Lekarka, która współuczestniczyła w odkryciu wariantu Omicron była proszona, aby nie mówić, że powoduje on łagodne objawy.

Quelle: SAMA, Getty Images/Westend61 / Stefan Rupp

Mówiono mi, aby nie podawać publicznie informacji o tym, że to była łagodna odmiana. Byłam proszona o powstrzymywanie się od takich twierdzeń oraz aby mówić, że to jest poważna choroba. Odmówiłam.

— powiedziała Dr Angelique Coetzee, Przewodnicząca Południowoafrykańskiego Stowarzyszenia Medycznego niemieckiej gazecie Die Welt. Dr Coetzee określiła wariant Omicron jako „skrajnie łagodny„.

W cytowanym wywiadzie nie ona wskazała jednak, kto konkretnie zalecał jej zachowanie milczenia. Powiedziała również, że była „krytykowana przez czynniki oficjalne w Wielkiej Brytanii i Holandii„.

W czasie pandemii trzeba również śledzić to, co się dzieje w terenie. Należy pytać czego doświadczają lekarze pracujący bezpośrednio z pacjentami, ci którzy codziennie leczą chorych.

Dr Coetzee wyjaśnia, że:

Jako praktyk kliniczny nie widzę podstaw do twierdzeń, że mamy do czynienia z poważną chorobą. Przebieg jest zwykle łagodny. Oczywiście nie twierdzę, że nie rozchorujemy się mając łagodne objawy.

Definicja łagodnego COVID-19 jest jasna. Zgodnie z zaleceniami [WHO]: „tacy pacjenci mogą być leczeni w domu, nie jest konieczne podawanie tlenu ani hospitalizacja”.
W przypadku poważnej choroby, jak to się dzieje przy ostrych infekcjach układu oddechowego, pacjenci potrzebują podawania tlenu, a czasem nawet użycia respiratora. Taka sytuacja występowała w przypadku wariantu Delta, ale nie przy Omicronie.

Wiele badań wskazuje, że Omicron daje znacznie łagodniejsze objawy niż wariant Delta. Według amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) obecnie na świecie dominuje wariant Omicron.

Dodatkowo prace japońskich i amerykańskich badaczy, które zostały opublikowane w grudniu 2021, będące obecnie na etapie recenzowania wskazują, że Omicron powoduje mniej poważne powikłania dla płuc, gardła i nosa niż inne warianty SARS-COV-2.

Doniesienia o łagodnych objawach Omicrona są spójne z typowa ewolucją wirusów, które z czasem stają się mniej niebezpieczne przy ich zwiększonej transmisyjności.


Na podstawie artykułu LifeSiteNews

Zobacz też:
Plan
Dr Chetty (RPA): Nikt nie musiał umrzeć

Jak oceniasz przydatność tej informacji?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 3

Ta informacja nie była jeszcze oceniana! Bądź pierwszą osobą, która to oceni.

Ponieważ oceniasz tę informację jako przydatną...

Obserwuj nas na mediach społecznościowych!

Przykro nam, że ta informacja nie była dla Ciebie przydatna!

Napisz nam, co możemy poprawić

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *