Poniżej odpowiadamy na najczęście zadawane pytania i wąpliwości dotyczące nas i naszego serwisu.

Jeśli mają Państwo pytanie, którego brakuje – prosimy o kontakt przy użyciu formularza kontaktowego lub drogą mailową.


Kim jesteście? Czy jesteście związani z jakąś partią?

Nasz serwis jest w 100% oddolną, prywatną inicjatywą ludzi, którym drogie są prawa obywatelskie, osobista wolność wyboru i przekonań. Nie jesteśmy związani z żadną partią, organizacją czy stowarzyszeniem, chociaż nie wykluczamy, że może się kiedyś pojawić potrzeba powstania tego ostatniego.

Jakie jest źródło finansowania waszej działalności?

Nasza działalność jest prowadzona przez grupę przyjaciół-wolontariuszy, ze środków prywatnych, po najniższych możliwych kosztach, w czasie wolnym od pracy. Serwis jest postawiony na prywatnym serwerze, przy użyciu darmowych narzędzi (WordPress) – stąd bardzo skromna i oszczędna forma, bez tzw. wodotrysków.

Nie planujemy prowadzenia działalności zarobkowej ani zamieszczania reklam. Dopuszczamy jednak możliwość dobrowolnego wsparcia przez naszych czytelników i sympatyków, aby serwis się utrzymał i rozwiał. Wszelkie zebrane w ten sposób środki będą przeznaczane np. na zakup lepszego serwera, większych dysków, hosting, lepsze narzędzia (np. pluginy) czy wynagradzanie osób chcących wypełniać treścią nasz serwis etc.

Skąd się biorą informacje, które są zamieszczane na serwisie?

Informacje pochodzą z dwóch źródeł:

  • ogólnie dostępnych materiałów (strony WWW, Facebook, Twitter, portale informacyjne)
  • zgłoszenia czytelników oraz obserwujących na portalu Twitter

Zawsze zachowujemy anonimowość zgłaszających, chyba, że zgłaszający wyraźnie życzy sobie podania jego imienia/nazwiska/pseudonimu, ale nawet w takim przypadku nie ujawniamy adresu email.

Jak można zgłosić przypadki segregacji sanitarnej?

Najbardziej preferowaną formą jest użycie formularza zgłoszeniowego. Zgłoszenia w tej formie realizowane są w pierwszej kolejności. Można też wysłać wiadomość email, skorzystać z formularza kontaktowego lub napisać na portalu Twitter na naszym timeline. Tak zgłoszone informacje mogą być jednak realizowane w drugiej kolejności, po rozpatrzeniu tych zgłoszonych za pomocą formularza zgłoszeniowego.

Czy jesteście antyszczepionkowcami?

Nie, nie jesteśmy przeciwnikami szczepień, zarówno w szerokim rozumieniu jak i w przypadku tych konkretnych szczepień przeciwko COVID-19. Nie chcemy zniechęcać nikogo do szczepienia, ale też nie czujemy się kompetentni, aby kogokolwiek do nich zachęcać. Uważamy, że jest to indywidualna decyzja każdego dorosłego człowieka. Wolność wyboru metody zapobiegania i leczenia tej choroby jest istotą naszego podejścia do obecnej sytuacji.

Dlaczego piętnujecie firmy, które stosują segregację sanitarną? Przecież tutaj chodzi o zdrowie publiczne i dobro wspólne.

Celem serwisu nie jest piętnowanie kogokolwiek. Celem jest publikowanie informacji o firmach, które stosują taką segregację, oraz tych, które jej nie stosują, aby każdy na podstawie tych informacji i swojego sumienia podjął samodzielną decyzję, np. czy chce kupować produkty takiej firmy, korzystać z jej usług czy wykonywać dla niej jakąś pracę.

Zdecydowanie przeciwstawiamy się wszelkim formom agresji, nawoływaniu do niej, ataków na firmy, mowie nienawiści etc. Jesteśmy gorącymi zwolennikami tylko takich metod wyrażania swoich opinii, które stoją w zgodzie z prawem i powszechnymi normami społecznymi

Czy uważacie, że segregacja sanitarna jest zła? Zawsze się tak robiło, a walka z pandemią wymaga izolowania tych, którzy stanowią zagrożenie.

Uważamy, że nadawanie przywilejów osobom legitymującym się tzw. certyfikatem kowidowym oraz pozbawianie praw obywatelskich tych, którzy takiego certyfikatu nie posiadają, jest bardzo wątpliwa pod względem medycznym, społecznym i moralnym.

W przypadku walki z każdą niebezpieczną chorobą zakaźną izolowanie osób chorych, które mogą zakażać innych jest zachowaniem racjonalnym i szeroko akceptowanym. Nikt rozsądny takiego zachowania nie kwestionuje.

Jednak obecna segregacja ludzi opiera się na fałszywym założeniu, że „osoba, która nie przyjęła preparatu mRNA przeciwko covid-19” to to samo co „chory, który zaraża” , a „posiadacz certyfikatu szczepionkowego” to ktoś, kto „zatrzymuje rozprzestrzenianie się wirusa„. Dziś z całą pewnością wiemy, że taki podział nie ma żadnych podstaw faktologicznych ani naukowych.

Osoby zaszczepione, wbrew początkowym twierdzeniom medialnym, również mogą zachorować oraz zarażać. Samo posiadanie certyfikatu nie oznacza, że jego posiadacz jest barierą zatrzymującą rozprzestrzenianie się wirusa SARS-COV-2, co widać w krajach, które mają najwyższy odsetek zaszczepienia.

Być może szczepienie nie zatrzymuje w 100% zakażenia, zachorowań i transmisji, ale przynajmniej chroni przed ciężkim przebiegiem COVID-19 i śmiercią.

Być może tak jest, chociaż to twierdzenie nieco straciło na aktualności w ostatnim czasie, a przynajmniej nie jest ono aktualne przez cały czas w przypadku każdego zaszczepionego (tzn. skuteczność szczepienia spada z czasem).

Jednak nawet gdyby to twierdzenie było w 100% prawdziwe, dalej nie usprawiedliwia to segregacji ludzi w sklepach, kinach, teatrach, obiektach sportowych, koncertach etc, gdyż jak już wiemy, sam fakt zaszczepienia nie zatrzymuje transmisji wirusa SARS-COV-2.

Każdy powinien dokonać samodzielnego wyboru, czy chce zwiększyć swoją ochronę przed ciężkim przebiegiem i zgonem czy nie, i w jaki sposób chce to zrobić. Ostrożność i rozwaga obowiązują w takim samy stopniu osoby zaszczepione jak i niezaszczepione.

Złudne przekonanie o pełnej i wiecznej ochronie przed transmisją i zachorowaniem może spowodować skutki odwrotne od zamierzonych. Taka osoba może zachowywać się nonszalancko i nierozważnie, co spowoduje większe rozprzestrzenianie się choroby.

Jesteście antynaukowymi płaskoziemcami? Nie wierzycie w wirusa?

Nie mamy podstaw do niewiary w istnienie wirusa SARS-COV-2 czy w to, że powoduje on chorobę, często o ciężkim przebiegu, a nawet śmierć. Naukę rozumiemy w sposób tradycyjny, tzn. jest to dziedzina, która opiera się na badaniach, weryfikowaniu, dowodach, otwartej dyskusji, spieraniu się, a czasem nawet kwestionowaniu, a nie na ślepiej wierze.

Jednak nie o tym jest nasz serwis. Nasz serwis jest na segregowaniu ludzi na podstawie ich statusu sanitarnego.

Czy można Was znaleźć na portalach społecznościowych?

Tak. Jesteśmy na:

Twitterze

Facebooku

Serdecznie zapraszamy do obserwowania!